מהי כת?

כת היא קבוצה דתית הנאמנה למנהיג דתי, תורה חדשה או מימוש של מנהגים יוצאי דופן. הפירוש שלה הוא קבוצה או קהילה של אנשים המאוחדים בדעה או עמדה אחת, בין אם היא חיובית או שלילית. השתייכות לכת מסויימת אינו נושא חריג או בלתי מוסרי אך החשוב מכל מהי עמדתה של כל כת מבחינה חוקית, אנושית, אמיתיות ועוד…

לתאר את אחת הקבוצות ככת אין הכוונה שהקבוצה ממנה יצאה כת זו אינה עוד כת בעצמה, אלא כל כת יכולה לבלוט מכת אחרת אך ישנן דעות ומנהגים שכת זו אינה מקבלת בכת הגדולה לכן התנתקו ממנה ופנו להאמין, להתאחד וללכת לפי תורה חדשה שתספק אותם.

המאפיינים המשותפים של חברי הקבוצה הם אלו שמאחדים אותם ביחד כמו דרישות החיים, מסורת והרגלים, האמונה של כולם ועוד… כל אלו יכולים לחזק את הקבוצה ויהפוך אותה למשפיעה יותר ויותר על בני גיל מסויים כמו הקבלה שמשכה אליה הרבה מאמינים מכל העולם ובמיוחד סלבריטאים כמו מדונה, דמי מור, אשטון קוצ'ר, בריטני ספירז ועוד…

אפשר להגביל את החיים בקבוצה בתוך מקום גיאוגרפי מסויים או שיכלול את כל העולם אך הנפוץ ביותר לרוב הכתות בעולם היא שאין הגבלה למיקום, לזמן או לדת שממנה נוצרה הכת הנוכחית.

כתות שונות בעולם מחולקים לכמה סוגים שונים שכל סוג שונה במהותו וצורת האמונה שלו כמו :

כתות המאמינים באחת הדתות הממוסדות אך העיקר והפרקטיקה של הדת שונה אשר מייצרים להם מנהגים ייחודיים משלהם השונים מהכת או הדת המרכזית.

סוג אחר של כתות הוא דת חדשה בפני עצמה – כך שקבוצה מסויימת מהדת הנוכחית נפרדת ממנה ומתחילה בכת חדשה שמסתמכת על הדת המרכזית ששיאו הראשון של סיפור בריאותה של כת זו הוא הופעתו של ממציא הכת עצמה.

העירוב בין מרכיבים אמוניים ודתיים מדתות שונות הינו סוג אחר של כתות כמו כת של עדי יהוה שהגה ראסל צ'ארלס והכליא אמונה נוצרית עם אלמנטים משיחיים ומילנאריים. (ויקיפדיה)

סוג מיוחד שמשלב בין זנים אחרים של כתות ומי שנמצא במרכז כל כת הוא גורו ומנהיג נערץ שכתביו נחשבים ככתי קודש שחסידיו יטענו שבהם נמצאת האמת כולה.

הכתות מהסוג האחרון הן אלו שמאמיניהן והמנהיגים טוענים שאחרית הימים מתקרבת ונמצאת בפתח, ומי שמאמין בכת חייב להאמין בכך ולהיערך לבואה. כתות אלו נחשבות לקיצוניות ביותר מאחר והמאמינים מתחילים לבצע דברים קיצוניים כך שהם חייבים להיפטר מכל דבר אינו ראוי להיערכות. התלות במנהיגי כתות מסוג זה לפעמים הרסנית ומשפיעה לרעה על החסידים של הכת.

ההבדלים בין כת לדת המרכזית שאליה כל כת משתייכת אינם באופיים של אלו או אלו או במנהגים הספציפיים של הכתות או הדתות, אלא במעגלי הלגיטימציה השונים בהן הן נעות.